01020304WWW: Leader Film
0607080910
11

.:: ODKRYCIA ::.

World Mediatravel 2005

Film "W cieniu Nefertuma"
Zdobywca WORLD MEDIATRAVEL 2005
Międzynarodowego Festiwalu Odkrywców i Podróżników.

Gazeta Wyborcza 25 listopada 2003 roku donosiła:

Archeologdzy przy pracy Zespół pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN dokonał w Sakkarze, po zachodniej stronie najstarszej, schodkowej piramidy faraona Dżesera, kolejnego sensacyjnego odkrycia grobowca z okresu Starego Państwa, a więc sprzed ponad 4 tys. lat. W grobowcu - jak informują napisy na jego ścianach, odczytane przez archeologów - spoczywa dostojnik o imieniu Ni Anch-Nefertum. Był on kapłanem przy dwóch piramidach zmarłych faraonów: Unisa - ostatniego władcy V dynastii i Teti - pierwszego władcy VI dynastii.

Grobowiec jest bogato zdobiony przepięknymi reliefami, których granaty, zielenie i czerwienie są tak intensywne, jak gdyby artysta położył tę polichromię dopiero wczoraj. Nie wszystkie reliefy zostały ukończone, lecz mimo to, a może właśnie dlatego stanowią ogromną wartość dla historyków sztuki, albowiem obrazują dokładnie kolejność prac przy wykonywaniu ściennych dekoracji przed tysiącami lat.

(...)

Ni Anch-Nefertum Kaplica Ni Anch-Nefertuma zawiera troje ślepych wrót, swego rodzaju bram, przez które dusza zmarłego, tak zwane Ka, przechodziła z krainy Ozyrysa do świata żywych. Wszystkie są przy tym dedykowane naszemu kapłanowi, tak jakby został tam pochowany nie jeden zmarły, ale trzech o tym samym imieniu! Jak jest w istocie, przyjdzie nam poczekać do kolejnej misji prof. Myśliwca, kiedy to archeolodzy zaczną eksplorację szybów grobowych.

Nasze kamery przy tym były.

Kolejny film o polskich pracach archeologicznych w Sakkarze realizowaliśmy przez cztery tygodnie na przełomie października i listopada 2003 roku. Podczas niezwykłej podróży w czasie jesteśmy świadkami odkrywania dwóch kolejnych grobowców, wchodzimy także do miejsca wiecznego spoczynku admirała floty faraona oraz towarzyszymy przy eksploracji podziemnej części jednego z najbardziej niezwykłych kompleksów grobowych, jakim jest tzw. "korytarz nr 2" znajdujący się we wschodniej ścianie "suchej fosy", wykutej przed 5 tys. lat wokół świętego okręgu grobowców królewskich z czasów 2. i początków 3. dynastii. Niezwykła scenografia 22 szybów grobowych wyżłobionych w posadzce sześciu kaplic, a także samego korytarza i jego przedpola, zapiera dech w piersiach.

Ekipa Leader Film Łącznie 200 godzin na planie, półtora tysiąca zdjęć dokumentacji fotograficznej, 150 godzin montażu, sześć utworów muzycznych skomponowanych specjalnie dla tej nowej produkcji popularno-naukowej Leader Film. To tylko kilka liczb obrazujących skalę przedsięwzięcia składającego się na obraz stanowiący kolejną część epopei polskich odkryć w Sakkarze, zatytułowaną

W cieniu Nefertuma

Tym razem przedstawiamy Państwu nie tylko relację i zdjęcia z tamtych dni, ale także fragmenty filmu W cieniu Nefertuma, dziennik podróży, ścieżki dźwiękowe, audycje radiowe i artykuły prasowe towarzyszące powstawaniu filmu. Mamy nadzieję, że przybliżą one Państwu nie tylko pracę ekipy filmowej i dokonania prof. Karola Myśliwca, ale także sukcesy oraz wkład polskiej nauki w poznawanie i zrozumienie otaczającego nas świata.

Życząc przyjemnej podróży w czasie pozdrawiam

Sławomir W. Malinowski
Leader Film

Cień Nefertuma
CIEŃ NEFERTUMA
czyli tajemnice życia starożytnego kapłana: potęga władzy, magia wpływów, marzenia o nieśmiertelności...
POBIERZ TEKST:
word
WORD
pdf
PDF
Admirał na pustyni
ADMIRAŁ NA PUSTYNI
czyli z żeglowania po bezkresie oceanu do wiecznej wędrówki po bezmiarze pustyni
word
WORD
pdf
PDF
Ekigpskie katakumby
EGIPSKIE KATAKUMBY
czyli tajemnicze cmentarzysko sprzed 5 tys. lat - niezwykły zespół 22 grobowców z okresu Starego Państwa
word
WORD
pdf
PDF
© Leader Film 2004
 
Valid CSS! Valid HTML 4.01! statystyki