POLSKI FILM O PRACY POLSKICH ARCHEOLOGÓW W EGIPCIE

   
 

początek

K. Myśliwiec
M. Kaczmarek
K.Kuraszkiewicz
Z. Godziejewski
A. Kłosowska
A. Kowalska
M. Radomska
T. Rzeuska

 

PROF. DR HAB. KAROL MYŚLIWIEC
Kierownik polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze.

Studia archeologii śródziemnomorskiej odbywał na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego - twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Ukończył je w roku 1967. Pod kierunkiem prof. Michałowskiego pracował od 1969 roku na wykopaliskach w Egipcie (Aleksandria, Deir el-Bahari) i Syrii (Palmyra). Brał także udział w wykopaliskach niemieckich w świątyni faraona Seti I w Gurna (Teby Zachodnie) oraz w Minszat Abu Omar (Delta Nilu). Od 1985 do 1995 roku kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib (Delta Nilu), zaś od 1987 r. kieruje polsko-egipską misją archeologiczną w Sakkarze, po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata. Od 1982 r. jest dyrektorem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, a od 1992 - kierownikiem Zakładu Archeologii Egiptu Starożytnego w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego dorobek naukowy obejmuje 12 książek, w tym trzy popularno-naukowe w języku polskim, tłumaczone później na języki obce, a także ok. 300 artykułów naukowych i popularnych dotyczących najczęściej archeologii, historii, sztuki i religii Egiptu faraońskiego. Wykładał w kilkudziesięciu krajach świata, od Japonii po Chile, USA i Kanadę. Brał udział w wielu kongresach i sympozjach międzynarodowych.

Jest honorowym obywatelem Jasła, członkiem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie, Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów, a także "Explorers' Club" z siedzibą w Nowym Jorku.