POLSKI FILM O PRACY POLSKICH ARCHEOLOGÓW W EGIPCIE

   
 

początek

 

List referencyjny Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej POLSKIEJ AKADEMII NAUK


"50-minutowa uczta dla oczu, uszu i umysłu."

Artur Włodarski
Gazeta Wyborcza

"Pan Sławomir W. Malinowski

Szanowny Panie,
z wielkim zainteresowaniem obejrzałem film "Zapomniana nekropola". Zapewne jest mi łatwiej wyrazić na temat tego filmu zdanie ze względu na pewną znajomość tematu; od 37 lat biorę udział w rozmaitych badaniach archeologicznych w Egipcie, znam też ogromne stanowisko archeologiczne jakim jest Sakkara.
Miałem okazję dwukrotnie odwiedzić polską misję archeologiczną pracującą w Sakkara, na zachód od piramidy schodkowej, pod kierunkiem profesora Karola Myśliwca, wybitnego egiptologa o niewątpliwie światowej renomie. Jestem absolutnie przekonany, że Pański film doskonale przedstawia i tłumaczy odkrycia dokonane na tym stanowisku. Robi to w sposób zrozumiały zarówno dla widza bardziej przygotowanego, jak i dla przeciętnego. Film świetnie oddaje przy tym specyficzną atmosferę panującą w czasie wykopalisk w Egipcie. Jestem także przeświadczony o tym, że Pański film jest wykonany na wysokim poziomie artystycznym.
Film "Zapomniana nekropola" będzie z pewnością dobrą promocją polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Będzie miał on także i inne, ważne znaczenie: pokaże widzowi autentyczne osięgnięcia polskiej nauki dokonanej w dzisiejszych, bardzo skomplikowanych warunkach kulturowych nad nilem, w miejscu, gdzie dochodzi do współzawodnictwa pomiędzy zespołami archeologów reprezentujących największe potęgi naukowe świata. Ze względu na oczywiste, polityczne znaczenie tego faktu, jestem zdania, że film powinien uzyskać także wersje obcojęzyczne i zostać skierowany do dystrybucji za granicą.
Chciałbym Pana gorąco zachęcić do stworzenia filmów także i o innych, polskich badaniach wykopaliskowych prowadzonych w Egipcie i w innych krajach Bliskiego Wschodu. Służę przy tym swoją radą i pomocą.
Z wyrazami poważania"

Prof. dr hab. Lech Krzyżaniak
Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.





Zdjęcia z realizacji "Zapomnianej Nekropoli " oraz kadry filmu zostały wykorzystane w wiodącym artykule wrześniowego (nr 9 (84)/2002) wydania FOCUSA pt. "Pod piaskiem Sakkary". Jego konsultantami byli: Prof. Karol Myśliwiec i reżyser "Zapomnianej Nekropoli" Sławomir W. Malinowski



"Film ukazuje pracę polskich archeologów w Sakkarze na szerokim tle historii i kultury starożytnego Egiptu. Odkrycia, które wypełniają jedną z "białych kart" historii państwa faraonów są też ważnym świadectwem naszych czasów; w twórczym wysiłku zbliżają do siebie dwa narody, Egipski i Polski".

Prof. Karol Myśliwiec
Kierownik polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze

"Film Sławomira W. Malinowskiego o pracach polskich archeologów w Sakkarze w bardzo interesujący sposób przybliża historię starożytnego Egiptu. Pokazuje działania naszych archeologów o osiągnięciach których zbyt mało, moim zdaniem, informuje się społeczeństwo. Obraz ma ogromne walory dydaktyczne. W moim przekonaniu mógłby być wspaniałym uzupełnieniem lekcji historii w liceach. Wartka akcja, dobry prowadzący oraz doskonałe i jasne wypowiedzi prof. Myśliwca przyciągają uwagę widza i zachęcają do oglądania."

Tadeusz Belerski
Rzeczpospolita

"Film "Zapomniana nekropola" zrealizowany przez red. Sławomira Malinowskiego, mówiący o mało znanych wątkach historii starożytnego Egiptu, to bardzo interesujące i sprawnie zrealizowane widowisko. Wprawdzie egzotyczne krajobrazy Egiptu są wdzięcznym obiektem do filmowej prezentacji, to jednak w obiektywie Piotra Soleckiego, który jest autorem zdjęć, nabierają dodatkowego uroku. O klimacie tego filmu w dużym stopniu stanowi dźwięk. Trafnie dobrana ilustracja muzyczna, mistrzowski lektorat Tadeusza Sznuka i zgrabna narracja autora filmu, który co pewien czas "wchodzi na plan", po to by zwracać uwagę widza na to, co w tym edukacyjnym przekazie jest szczególnie ważne. Owa obecność narratora na planie zrealizowana jest w konwencji stosowanej z dużym powodzeniem przez wielu uznanych producentów filmów edukacyjnych. Nie lada atrakcją dla entuzjastów i miłośników starożytnego Egiptu są umieszczone w filmie animacje komputerowe autorstwa Artura Ćwiklińskiego. Dzięki nim można zdać sobie sprawę z tego, jak imponujące były dokonania architektoniczne starożytnego Egiptu."

Władysław Bogdanowski
Prezes; Redaktor Naczelny
Radia Olsztyn S.A.

"Film jest bardzo ciekawy, zrobiony starannie i profesjonalnie, ładnie nakręcony, ogląda się go z dużą przyjemnością. Ktoś, kto nie był w Egipcie, po jego obejrzeniu czuje się jakby widział piramidę w Sakkarze na własne oczy. Symulacja komputerowa pierwszej klasy."

Sławomir Zagórski
Gazeta Wyborcza

"To wspaniałe, cudowne widowisko. Gdybym nie był archeologiem, po obejrzeniu tego filmu z pewnością chciałbym nim zostać."

Prof. Zsolt Kiss
egiptolog

"Narracja, muzyka i wspaniałe ujęcia tworzą harmonię, której nigdy dotychczas nie miałem okazji doznać."

Waldemar Jerke
fotograf-dokumentalista polskich misji archeologicznych

"Z prawdziwą przyjemnością obejrzałem 53-minutowy film autorstwa Pana Sławomira Malinowskiego pt. "Zapomniana nekropola" poświęcony wynikom prac Polskiej Misji Archeologicznej pracującej w Sakkarze w Egipcie i kierowanej przez Profesora Karola Myśliwca. Film składa się z dwóch części: pierwsza zatytułowana "W kręgu Neczericheta" opowiada historię powstania okręgu grobowego faraona Dżesera, pochowanego pod tzw. piramidą schodkową, druga "Tajemnice Meref-nebefa" stanowi żywą relację z prac wykopaliskowych Misji przy odkopywaniu pięknie dekorowanego grobu wezyra o tym imieniu, usytuowanego w pobliżu wspomnianej piramidy.
Dobrze służy kompozycji, zapewne zamierzony, kontrast pomiędzy obu częściami filmu, pierwszej - w sposób majestatyczny niejako wprowadzający nas w magiczny świat cywilizacji egipskiej sprzed ponad czterech tysiącleci, i drugiej, ukazującej obok wspomnianego zabytku architektury sepulkralnej rutynowe działania archeologów w terenie ze zwięzłym i kompetentnym komentarzem Prof. Myśliwca. Ta zresztą część, w moim pojęciu, odpowiada najbardziej zapotrzebowaniu na prawdziwe relacje o pracach wykopaliskowych pokazując także mechanizm pozyskiwania informacji do ustaleń faktów i stawiania hipotez.
Twórca filmu zadbał o odpowiedni merytoryczny poziom komentarza, interesujące zdjęcia (wykonane przez P. Soleckiego) i graficzną formę prezentacji z licznymi animacjami komputerowymi znakomicie wspomagającymi wyobraźnię widza: wnętrz grobu króla Dżesera; kompleksu grobowego związanego z jego piramidą oraz wnętrze grobu wezyra Meref-nebefa.
Niezwykle ważnym elementem w odbiorze każdego filmu jest wybór odpowiedniej oprawy muzycznej i osoby czytającej komentarz. Spokojny głos p. Tadeusza Sznuka wyjątkowo dobrze się do tego nadaje. Narrację prowadzi także sam autor filmu. Co do muzyki - zwykle filmowe relacje z Egiptu ilustruje się muzyką wschodnią (arabską) - niewiele ma ona wspólnego z oryginalna muzyką z czasów faraonów, a zatem wybranie neutralnego tła było wyjściem najlepszym.
Sumując, uważam film p. Sławomira Malinowskiego za potrzebny i merytorycznie wartościowy, który także wyśmienicie służy propagowaniu Polskiej Nauki."

Dr Stefan Jakobielski
Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk

"Dużo dobrych zdjęć i wspaniała muzyka. Doskonała jakość. BRAWO!!!"

Ryszard Janusz
Dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Elblągu