POLSKI FILM O PRACY POLSKICH ARCHEOLOGÓW W EGIPCIE

   
 

początek

S. W. Malinowski
P. Solecki
M.Ł. Malinowski
M.D. Malinowski

 

SŁAWOMIR W. MALINOWSKI
Producent, reżyser, autor scenariusza.

Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1972 roku, jeszcze jako uczeń szkoły średniej, współpracował z pismami ogólnopolskimi: "Światem Młodych" i "Na przełaj". Później publicysta m.in.: "Czasu", "Polityki", "Przeglądu Tygodniowego", "Prawa i Życia", "Wprost", "Tygodnia Polskiego" w Londynie. Karierę zawodową rozpoczął w Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia. Następnie przeszedł do Gdańskiego Ośrodka TVP. Od 1989 r. w Dyrekcji Programów Informacyjnych TVP - redakcji Dzienników Telewizyjnych. Do września 1991 roku pracował tam jako reporter i prezenter głównych ogólnopolskich programów informacyjnych. W tym samym roku zakłada wytwórnię specjalizującą się w produkcji filmów promocyjnych, oświatowych i dokumentalnych.

Pośród nagród, które dotychczas otrzymał najbardziej ceni: II nagrodę Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za interdyscyplinarny cykl artykułów pt. "W kręgu polskiej nauki" oraz Medal XL - lecia Akademii Medycznej w Gdańsku za realizację filmu oświatowego o profilaktyce onkologicznej.

Jak sam podkreśla: Każdy film to nowa wielka przygoda. Pociąga go poznawanie interesujących ludzi, niezwykłych miejsc i rzeczy oraz wychodzenie naprzeciw coraz to nowszym wyzwaniom. Moim marzeniem była realizacja filmu o wykopaliskach w Egipcie - mówi. Taką szansę dała mi produkcja "Zapomnianej nekropoli". Dopiero tam na miejscu, pośród piramid i grobowców przyozdobionych wspaniałymi reliefami, można naprawdę zrozumieć fenomen fascynacji światem faraonów - dodaje. Moim zdaniem kluczem do tego jest pielęgnowany przez starożytnych kult życia oraz ideał nieśmiertelności, do którego zbliżyli się w stopniu, o którym my, dzieci XX wieku, możemy tylko marzyć...