POLSKI FILM O PRACY POLSKICH ARCHEOLOGÓW W EGIPCIE

   
 

początek

K. Myśliwiec
M. Kaczmarek
Z. Godziejewski
A. Kłosowska
M. Radomska

 

PROF. MARIA KACZMAREK
Antropolog.

Od 1974 roku specjalizuje się w antropologii fizycznej. Obecnie profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Problematyka naukowo--badawcza dotyczy różnych aspektów ontogenezy człowieka: rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży, kondycji biologicznej, stanu zdrowia i poczucia jakości życia starzejących się kobiet i mężczyzn, a także uwarunkowań biologicznych i społecznych procesu rozwoju i starzenia się człowieka.

Współpracuje z archeologami od czasów studenckich. Pierwsze doświadczenia w antropologii populacji historycznych zdobywała na średniowiecznych cmentarzyskach Wielkopolski i Kujaw.

W 1987 roku rozpoczęła się jej wspaniała przygoda z Afryką. Zapoczątkowały ją, trwające po dzień dzisiejszy, badania pochówków neolitycznej ludności zamieszkującej środkowy Sudan (Kadero w pobliżu Chartumu). To unikatowe stanowisko, na którym prowadzone są równolegle badania osady i cmentarzyska, jest źródłem wiedzy na temat pradziejów Afryki, powstawania stratyfikacji społecznej, której wyrazem jest zróżnicowanie wyposażenia grobowego dorosłych i dzieci.

W latach 1989-2001 brała udział w badaniach nekropoli datowanej na okres grecko-rzymski w Marina el Alamein (Egipt). Umożliwiły one prześledzenie ogromnej różnorodności typów morfologicznych oraz różnych obrządków pogrzebowych, w tym obniżanie się poziomu technik balsamierskich.

Podobnie jak tam, rozpoczęte w 1999 roku i kontynuowane po dzień dzisiejszy badania antropologiczne zmumifikowanych pochówków ludzkich na nekropoli w Sakkarze, dostarczają cennych informacji na temat starożytnych Egipcjan. Oprócz badań terenowych znakomitą okazją do pogłębienia wiedzy na temat mumii egipskich był udział w interdyscyplinarnym projekcie badań ptolemejskiej kapłanki Aset-iri-Khet-es, w latach 1995-1997 - podkreśla. W Muzeum Archeologicznym w Krakowie przeprowadzono autopsję mumii, a wyniki tego niezwykle interesującego przedsięwzięcia zebrano w książce: "Mummy. Results of interdisciplinary examination of the Egyptian mummy of Aset-iri-Khet-es from the Archaeological Museum in Cracow".