początek

strona 1
strona 2
strona 3
strona 4
strona 5

NECZERICHET
UNIS

   

Geniusz Imhotepa przy budowie najstarszej piramidy świata polegał na tym, że wpadł on na pomysł zastosowania kamienia jako materiału budowlanego zamiast dotychczasowej cegły suszonej, drewna i trzciny. Wprowadzenie kamienia pozwoliło mu użyć znacznie większych bloków niż wymiary cegły suszonej i konstruowaniu budowli wyższych niż to było dotychczas możliwe. Piramida Neczericheta miała być najpierw mastabą, na której z czasem ustawiono kolejną, już nieco mniejszą, a później następne do złudzenia przypominające stopnie do nieba. Tak też określali ją starożytni Egipcjanie. W późniejszych piramidach przestrzeń między kolejnymi warstwami kamieni uzupełniano i piramida uzyskiwała już klasyczny kształt, taki jak słynne w Giza: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, których zewnętrzna powierzchnia jest równa a nie podzielona na stopnie. W grobowcu faraona Tutanchamona odkryto ogromne skarby. A przecież Tutanchamon, oddając głos prawdzie, niczym szczególnym nie zdążył się wsławić. Zdaniem Cartera: "Jedyną rzeczą godną uwagi w jego życiu było to, że umarł i został pochowany".

Miał wówczas zaledwie 18 lat. Imhotep, nadworny architekt króla Neczericheta, został po śmierci uznany za boga. Czy jego grób kryje bogactwa podobne do tych, którymi obdarzono po śmierci młodego władcę? Czy na jego sarkofagu archeolodzy znajdą zasuszony bukiet kwiatów pozostawiony na pożegnanie przez kochającą kobietę, podobny do tego, jaki położyła na mumii Tutanchamona młoda żona faraona Anchesenamon? Po tysiącach lat rozpadł się w proch w rękach Howarda Cartera.

No cóż, by znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Sławomir W. Malinowski

P.S.

Prace archeologiczne i konserwatorskie w Sakkarze są prowadzone dzięki licznym sponsorom rozumiejącym szczególne znaczenie tych prac dla oblicza Polski w świecie. Wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do rozwoju polskiej misji archeologicznej w Egipcie prosimy o wpłaty na konto:
BANK PKO S.A. I O/Warszawa, Pl.Bankowy 2, 00-950 Warszawa
Nr rachunku 12401037 - 20008518 - 2700 - 401112 - 001 - 0000
Z dopiskiem "DLA MISJI W SAKKARZE".